Manchester Uniteds franske talent Paul Pogba, der i flere kampe i foråret har tilbragt tiden på bænken, må nu sande at 2011/12-sæsonen er ovre for sit vedkommende. Det fortalte Sir Alex Ferguson fredag formiddag, hvor han præsenterede en stortset skadesfri trup op til kampen på søndag mod Everton.
“Spillerne på holdet i sidste uge er alle friske. Ashley Young fik lidt problemer i anden halvleg, men han er blevet okay. Den eneste skade, vi har fået, er Paul Pogba, som fik beskadiget ankel i reservekampen mod Newcastle mandag. Vi tror hans sæson er ovre. Ellers er alle klar. Vi håber at vi kan vise samme form som sidste søndag mod Aston Villa. Det bliver ikke en let kamp mod Everton. Vi håber, at vi kan få det resultat, vi vil have,” lød det fra Ferguson.
Pogba er dog ikke den eneste, hvis sæson er ovre. Brasilianske Anderson ventes heller ikke at komme i kamp i år.
“Jeg tror ikke, han kommer til at spille igen i denne sæson. Der er kun fire kampe tilbage, så det bliver svært for ham.”