Van Gaal: Shaw ikke i form

Louis van Gaal er ikke tilfreds med Luke Shaws form, og derfor har nyindkøbet fået et specielt træningsprogram.

19-årige Luke Shaw blev hentet for 27 mio pund i sommers fra Southampton, og var med England til VM i Brasilien, hvor han fik den sidste kamp i gruppespillet. Indtil videre har Shaw delt spilletiden på venstrekanten med Reece James i Uniteds to første pre-season kampe.

Men manager Louis van Gaal er ikke tilfreds med formen for den unge venstreback, der derfor har fået et specielt træningsprogram. I går fik han lov at træne alene, hvor han blev tæsket igennem en række øvelser af trænerne.

– Shaw er ok, men jeg vurderer altid spillerne individuelt og han er ikke i stand til at udføre det jeg forventer pt. Derfor træner han alene for at få formen forbedret i øjeblikket. Det er ikke til at sige hvor længe det skal vare, spilleren selv er enig med mig, og jeg får gode tilbagemeldinger fra Strudwick (den fysiske træner, red.), siger van Gaal i følge the Telegraph.

Det er derfor uvist om Shaw vil spille i kampen mod Inter natten til i morgen.

Forrige artikel

Medier: United vil sende Fellaini til Napoli

Næste artikel

- Zaha i angrebet mod Inter

ANNONCE