Den 18-årige angriber afleverede for få timer siden sin anmodning om at komme på transferlisten.
Manchester United og Newcastle er favoritterne til at købe ham, men med pladsen på transferlisten vil der sikkert også komme fornyet interesse fra andre klubber.
Den unge angriber aflevrede i morges en skriftlig anmodning om at blive sat på salg – en anmodning som Everton nok ikke vil være så speciel glad for.
“Dette har været en af de sværeste beslutninger i mit liv, men jeg føler at tiden er inde til at komme videre med min karriere. EM var en stor oplevelse og det fik mig til at indse at jeg sagtens kan være med på det højeste niveau.
For at være det, så bliver jeg nødt til at være i en klub, som spiller med i Europa cuppen hvert år. Jeg håber Evertons fans vil forstå min beslutning og jeg håber at pengene, som Everton modtager for mig, vil komme klubben til gavn i fremtiden,” udtaler Rooney til Evertons hjemmeside og lægger altså ikke skjul på at han gerne vil spille i Champions League. Et ønske, som Newcastle ikke kan indfri i denne sæson, hvilket Manchester United til gengæld kan.
“Everton supporterne har altid været fantastiske til at støtte mig. Jeg håber de vil repsektere min beslutning og håber samtidig at jeg en dag vil kunne komme tilbage for at se det hold, som jeg har støttet siden jeg var barn,” udtaler Rooney hvis købspris formentlig vil lyde på 25 millioner pund.