En milliard pund.
Så mange penge har Glazer-familien trukket ud af Manchester United, siden de købte klubben tilbage i 2005. Til sammenligning har Sheikh Mansour og Abu Dhabi-regimet pumpet nogenlunde samme beløb ind i Manchester City siden 2008.
Det er et af David Conns tungtvejende argumenter for, hvorfor det egentlig ikke bør undre nogen, at United er i krise. Klubben er simpelthen blevet ledet forfærdeligt i mere end et årti.
Skribenten kommer med flere konkrete eksempler i artiklen på, hvordan ejerne har været skadelige for United. Det er uhyre interessant. For mens vi alle sammen har travlt med at bebrejde spillere og manager José Mourinho for den nuværende periode, så kommer Conn med en dybere årsagsforklaring for krisen på Old Trafford.