FC United har nu fået dens egen styregruppe og dermed er de næste par skridt dannet til en indtrædelse i den engelske ligastruktur ved starten af 2005/6 sæsonen.
Styregruppen består af flere prominente personer, som er særdeles kendte i Manchester United-supporter miljø.
De 13 personer er:
– Tidligere formand i IMUSA. Nuværende medlem af Not 4 Sale-koalitionen.
– Har arbejdet hårdt i kampen mod både Murdoch og Glazer.
– medlem af IMUSAs komité og skribent på Red Issue.
– United-supporter med erfaringen indenfor virksomhedsstyring og markedsføring.
– Tidligere formand for IMUSA.
– United-supporter fra London med finansiel erfaring. accounting experience.
– Tidligere vice-formand i IMUSA og tidligere IMUSA-repræsentant i Fans´ forum.
– Tidligere IMUSA-leder. Har været med i regeringens udvalg, som i 90erne var nedsat til at få styr på fodboldsupporterne. Professor på Manchester University og er bl.a. personen som stod bag rapporten, der fastslog at Manchester var rød og ikke blå.
– Skribent på United We Stand.
– Red News-skribent.
– Var med til at danne IMUSA.
– Skribent på Red Issue.
– skribent på United we Stand.
Styregruppens første opgave vil blive at finde et stadion til den nye klub. Indtil nu skulle de have to tilbud liggende.
Hjemmeside
FC United har desuden fået sin egen hjemmeside med mere information.
FC-Utd.co.uk
Samtidig svarer de også på hvad der vil ske, når/hvis Glazer forlader Manchester United.
Svare er simpelt. Det vides ikke. FC United er en fuld-demokratisk klub, som vil blive kørt som et forsøg for at vise hvordan en klub bedst køres.
Hvad der så skal ske, vil være op til demokratiet at bestemme.