Manchester Uniteds hollandske manager, Erik ten Hag, er blevet kåret til Premier Leagues bedste manager i november og afbryder dermed Tottenham-manageren Ange Postecoglous stime på tre i træk.
Ten Hag vandt alle tre kampe i november uden at indkassere et eneste te mål over henholdsvis, Fulham, Luton og Everton, hvor særligt sidstnævnte sejr kommer til at stå et i særligt sted hos United-fansene med Alejandro Garnachos kandidat til årets mål.
I afstemningen vandt Ten Hag foran Rob Edwards fra Luton, Eddie Howe fra Newcastle og Andoni Iraola fra Bournemouth, som United møder hjemme på Old Trafford lørdag.
I øvrigt er Sir Alex Ferguson den manager, der flest er gange er blevet kåret til månedens manager. Ferguson har vundet prisen 27, hvilket er mere end nummer to og tre til sammen. De to er i øvrigt Arsene Wenger (15 stk.) og Pep Guardiola (11 stk.)
Klasse 💪
Tillykke til ETH, flot men stadig en overfladisk pris som “kun” fortæller noget om sejre og ikke “indholdet” herunder præstationerne hvor kun Everton sejren var overbevisende.
Men tre sejre ud af tre mulige er jo klasse…så fortjent.