Ny ungdomsspiller på A-landsholdet

I noget tid har James Scanlon spillet A-landskampe for Gibraltar, mens han for United har spillet for henholdsvis U18 – og U21-holdene. Nu er en ny akademispiller kaldt op til sit A-landshold.

Foto: Martín Fonseca/Eurasia Sport Images/Getty Images

I dag, søndag den 9. november, er en særlig dag for James Overy fra Manchester Uniteds akademi.

Han fylder nemlig 18 år, og samtidig er han nu blevet udtaget til Australiens A-landshold for første gang.

De såkaldte Socceroos spiller to venskabskampe i USA i forberedelsen til næste sommers VM-slutrunde.

Den 15. november spiller de mod Venezuela på Shell Energy Stadium i Houston, Texas.

Den 19. november gælder det Colombia på Citi Field Stadium i Flushing, New York.

Dermed følger han i fodsporene på en anden James, nemlig 19-årige James Scanlon. Han spiller landskampe for Gibraltar, hvor det indtil videre er blevet til 18 kampe og 2 mål.

James Scanlon og James Overy har begge trænet med førsteholdet i United. Indtil videre må de dog stadig nøjes med at spille ungdomskampe, hvor de begge har repræsenteret både U18 – og U21-holdet.

Overy har desuden også spillet U20-VM med Australien. Her måtte de nøjes med en 3. plads i en gruppe, hvor Italien og Argentina gik videre. Sidstnævnte nåede finalen, hvor de tabte 2-0 til Marokko.

Tillykke med fødselsdagen til James Overy, og pøj pøj med den mulige landsholdsdebut i næste weekend.

Skriv et svar
Forrige artikel

Se højdepunkterne fra kampen mod Tottenham

Næste artikel

Inden scanning - Sesko-skade ser ikke så slem ud

ANNONCE