Er det formationen, der er i vejen, Ruben?
Det er et spørgsmål, som Ruben Amorim har fået til cirka hvert andet pressemøde som Manchester United-cheftræner.
Portugiseren har gjort det klart, at han ikke ændrer sin spilfilosofi for nogen som helst, men han slår samtidig også fast, at hans filosofi er fleksibel. Åbenbart mere fleksibel end man skulle tro.
For den velinformerede The Athletic-journalist Laurie Whitwell har en analyse på etårsdagen for Amorims første dag som Manchester United-træner, og her kan han fortælle noget ganske mærkværdigt.
Wilcox’ ønske
Manchester United har spillet 4-3-3 i evigheder. Mange glemmer det, men Louis van Gaal startede med at spille 3-5-2, da han kom til som manager, efter at have haft stor succes med systemet som hollandsk landstræner ved VM i 2014.
Men systemet dumpede med et brag, og hans hold endte med at finde sig til rette i et 4-1-4-1-system.
Louis van Gaal ændrede hurtigt. Der gik ikke mere end en håndfuld kampe, før han ændrede til en 4-4-2 med fire centrale midtbanespillere, inden han fik det meste ud af holdet i 4-1-4-1, som reelt er en variant af 4-3-3-systemet, vi er så vant til.
En, der ikke har ændret hurtigt, er Ruben Amorim. Der har været undtagelser i opbygningsspillet, hvor man nogle gange har haft andre strukturer, mens hans hold gerne presser i en 4-4-2, men Whitwell har gjort sig en interessant betragtning som følge af de informationer, han har fået fra United-kilder.
Jason Wilcox er nemlig angiveligt stor tilhænger af 4-3-3-systemet, som gav Manchester City deres store succes, og det skete blandt andet med ham i klubben. Wilcox har et stærkt forhold til Amorim, har daglige samtaler med portugiseren, og sportsdirektøren ser gerne til fra sidelinjen, når Manchester United træner.
Whitwell fortæller i artiklen, at Amorim nu har lagt sit hold ud i en 4-3-3 i nogle dele af træningspassene – mest af alt for at få spillerne til at forstå taktiske tendenser og faser i kampen – men følelsen fra “folk tæt på klubben” er, at 3-4-3-formationen er den, der vil få Manchester United tilbage til fordums styrke.
Men det fremhæves også, at der er nogle i spillertruppen, der undrer sig over, om nu systemet passer til holdet.




