Avis: Sancho ønsket i Leipzig

Jadon Sacho har angiveligt flere muligheder på hånden til januar.

At Jadon Sancho på den ene eller anden måde forlader Manchester United i janaurs transfervindue, kan være svært at komme udenom. Men selvom Sancho efterhånden ikke har spillet siden slutningen af august, så er der i følge bl.a. The Mirror stor efterspørgsel på den engelske offensivspiller.

Således meldes den tyske klub RB Leipzig interesseret i Sancho, der tidligere har haft stor succes i anden interesserede tysk klub, Borussia Dortmund. Udover de to tyske klubber er Juventus og Barcelona også nævnt blandt Sanchos januarbejlere.

Dertil har klubbens nuværende fodbolddirektør, John Murtough, angiveligt været i Saudi Arabien for at undersøge interessen og mulighederne for at afskippe nogle af klubbens løntunge spillere, heriblandt Jadon Scancho, Casemiro, Anthony Martial og Raphael Varane.

Skulle det ikke lykkes at komme af med Sancho til januar, skulle Sir Jim Ratcliffes folk til den sportslige ledelse, angiveligt være klar til at ophæve Sanchos kontrakt.

Forrige artikel

Eriksen nærmer sig comeback

Næste artikel

Manchester United-keeper årets sportspersonlighed i England

ANNONCE