Karim Benzema har i år scoret 25 mål for Lyon, hvilket har vakt interessen hos flere europæiske storklubber, heriblandt Manchester United. Den blot 20-årige angriber har da også taget hele Frankrig med storm, og i sine hidtil ni optrædener for A-landsholdet har han scoret tre mål.
Uniteds 66-årige manager har i flere omgange talt varmt om Benzemas præstationer på banen, hvilket altså har sat gang i transferrygterne. Derudover var Fergie selv til stede på Stade de Gerland, da Lyon for 12 dage siden slog Sochaux 4-1 i den franske Ligué 1. Og til trods for, at skotten selv har afvist alle forlydener om, at det var for at se Benzema i aktion, er den engelske presse overbevist om det modsatte.
Daily Star skriver således, at Uniteds manager brugte lejligheden til at diskutere en pris på spilleren med Lyons præsident, Jean-Michel Aula. Her skulle han eftersigende være blevet fortalt, at prisskiltet på den 20-årige franskmand siger 30 millioner Pund.
Sikkert er det dog, at Fergie atter får mulighed for at se Benzema i aktion i aftenens Champions League-kamp.