Men så begik Evertons Steven Pienaar et klodset straffespark mod Ryan Giggs. Og det på et tidspunkt, hvor der blot resterede tre minutter af den ordinære spilletid. Og hvor de fleste havde skudt en hvid pind efter de tre point.
“Man er ængstelig, for tiden var jo ved at løbe ud. Men jeg har erfaret, at man aldrig skal afskrive dette hold, for det har scoret så mange mål i slutminutterne,” sagde Ferguson umiddelbart efter kampen på det officielle postmatch-pressemøde og fortsatte:
“Heldigvis fik vi straffesparket. Det temperament og den selvtillid, Cristiano har vist siden han var barn, kommer op til overfladen på tidspunkter som dette. Han fattede sig og tog straffet på fornem vis,” sagde Ferguson om den dobbelte målscorer.
Varsler ændringer
Med 2-1-sejren over Everton fik United en pointmæssig perfekt start på det stramme juleprogram og minimerede dermed Arsenals forspring til blot et enkelt point.
På onsdag møder United Roy Keanes Sunderland på Stadium Of Light, og her kan man forvente at se et par nye ansigter blandt de elleve startende.
“Vi har fået en god start på juleperioden, og jeg vil friske tingene lidt op på onsdag,” varsler Ferugson og nævner nogle af de breddespillere, som kan forvente at få chancen julen over.
“Jeg har spillere som Darren Fletcher, John O”Shea, Nani, Louis Saha og Ji-Sung Park, som er tilbage i truppen nu. De er alle fitte og friske, så vi har en del muligheder,” slutter Sir Alex.