Græsset er FOR grønt på den anden side

The Glazers er ikke nogle populære skikkelser i Manchester United. Det seneste regnskab viser meget og mange røde tal, men græsset er grønt på den anden side af Atlanten. Måske for grønt.

 (Photo by Mike Ehrmann/Getty Images)

Manchester United er stadig ejet af Glazer-familien, selvom INEOS og Ratcliffe er kommet meget ind i billedet.

Kommercielt har Glazers været gode for Manchester United, specielt i Amerika.

Amerika er netop der, hvor Glazer-familien hører til og The Glazers ejer endda et hold i Amerika.

På Floridas vestkyst ligger Tampa, hvor NFL-holdet Tampa Bay Buccaneers holder til. I 1995 købte Malcom Glazer ‘Bucs’ for 192 millioner dollars. I dag er de omtrent fem milliarder dollars værd.

Klubben melder ud: Ny massiv fyringsrunde på vej

United x Amerika

Manchester United har de seneste to sæsoner været på tour i Amerika. Byer som New York City, San Diego, Houston, Los Angeles og Las Vegas er blevet besøgt.

United har spillet kampe på moderne monumenter (for amerikanerne) som MetLife Stadium, Allegiant Stadium, SoFi Stadium og NRG Stadium.

United har ingen af årene været i Tampa. Det ligger ellers lige til højrebenet at man besøger en klub, som har samme ejer. Desuden vandt Tampa Bay og Tom Brady SuperBowl i 2021. Det havde været fantastisk reklame at lave noget sammen – også for The Glazers.

Arsenal gjorde det i sommers, da United og Arsenal spillede på SoFi Stadium. Arsenals ejer, Stan Kroenke ejer SoFi Stadium og LA Rams, der hører til på SoFi Stadium.

Liverpool mødtes med Boston Red Sox, som Liverpools ejergruppe, FSG også ejer.

Istedet valgte Manchester United at mødes med Houston Texans og spille på deres stadion. I sommers, mødte United LA Chargers, som trods alt er LA Rams’ rivaler, ligesom United er for Arsenal. ”Vi møder jeres rivaler, ligesom vi er rivaler-mentalitet”.

Det er dog langt fra med samme had, for Rams og Chargers er først blevet LA-hold i 2016 og 17. Ellers var de langt, langt fra hinanden. United/Arsenal-rivaliseringen går langt dybere.

United har aldrig haft et møde med Tampa Bay Buccaneers, udover Ronaldo der fik besøg af Tom Brady i 2022, selvom ejerne er de samme. Hvorfor tillader The Glazers, at United promoverer andre NFL-franchises end deres egen?

Tampa har det bedre

Svaret skal findes i The Glazers frygt.

I sidste uge kom der historier frem i medierne. Mark Ogden fra ESPN kan fortælle, at The Glazers er bange.

Det er ingen hemmelighed, at Glazer-familien har spyttet på Manchester United. Old Trafford har set bedre dage og træningsanlægget er først nu ved at blive renoveret.

The Glazers kunne sagtens have invitereret deres egen klub over for at se, hvordan de gør det i NFL, men så ville der være et stort problem.

United-truppen vil komme til at se, hvor dårlige faciliteter, de har hjemme i England.

For få år siden fik Buccaneers renoveret deres anlæg og fik bygget helt nye dele til anlægget, så det nu er ”State of The Art.”

Hvis Manchester United-truppen så det, ville der blive pustet til gløderne. Elefanten i rummet i flere år har været, at The Glazers ikke gør nok for Manchester United, men bare sidder og hygger sig i det amerikanske.

Det må spillerne for alt i verden ikke vide. Det ved de så nu.

Imago

 

1 kommentar
  1. Ja alle de penge, som de årligt var trukket ud af MU, har de vel investeret i det amerikanske. Er jo smart nok, tag fra de rige, og invester i det man hellere vil have.

Kommentarer er lukket

Forrige artikel

Klubben melder ud: Ny massiv fyringsrunde på vej

Næste artikel

Taktisk analyse: Forskellen er slående

ANNONCE