Manchester United hentede under stort postyr Paul Pogba i Le Havre forrige år. Siden da har den nu 18-årige franskmand udviklet sig til en nøglespiller for U18-holdet.
Det blev i sidste måned belønnet med en indskiftning i Carling Cup-kampen mod Leeds, hvor Pogba fik ros med på vejen.
Nu stiler den kreative midtbanespiller mod en plads på førsteholdet.
”Der blev snakket om, at jeg skulle lejes ud til en Championship-klubben i starten af sæsonen, men Sir Alex Ferguson gjorde det klart, at han ikke ønskede, at jeg skiftede,” siger Pogba til Sky Sports og uddyber.
”Derfor vil jeg bevise, at han havde ret i at stole på mig. Jeg er stolt over det, jeg gør. Jeg er tættere på førsteholdet og håber på at gøre hullet mindre i løbet af sæsonen.”
Paul Pogba slår samtidig fast, at han var beæret over at spille side om side med Michael Carrick, Dimitar Berbatov og Michael Owen.