Sådan forventer vi, at Manchester United stiller op i Europa League-finalen

Her er den startopstilling, som vi forventer, Rúben Amorim sender på banen i aften kl. 21, når Europa League-finalen skal spilles.

(Photo by Richard Sellers/Sportsphoto/Allstar via Getty Images)

I går fik Manchester Uniteds fans tre positive nyheder fra træningsbanen, inden holdet rejste mod Bilbao.

Leny Yoro, Diogo Dalot og Joshua Zirkzee var nemlig alle løbet på græs og deltog i træningen på lige fod med resten af holdet. Det betyder, at Rúben Amorim nu har flere kort på hånden, hvilket gør det langt sværere at forudsige, hvordan startopstillingen kommer til at se ud.

Vi forventer, at Leny Yoro er den eneste af de tre, der starter inde i aften, mens de to andre bliver henvist til bænken.

Et af de mest interessante spørgsmål op til kampen er, hvor Amad skal placeres. Skal han spille som højre wingback, eller skal han ligge længere fremme som en af de to offensive midtbanespillere bag angriberen? Vores bud er, at han bliver brugt i den forreste rolle – men det andet scenarie er langt fra udelukket.

Hvis Amad starter som wingback, vil det sandsynligvis åbne op for, at Garnacho får chancen. I så fald vil Mazraoui trække tilbage i bagkæden og sende Lindelöf ud på bænken.

Her er den fulde forventede startopstilling.

Han var millimeter fra Tottenham-skifte: I aften skal Bruno besejre dem

 

4 kommentarer
  1. Jeg tager dig gerne på ordet :-)…..kom nu UNITED. Min 14 årige søn kan næsten ikke være i sig selv, de unge fans fortjener i den grad virkelig et trofæ.

  2. I am shitting bricks… 😱

    Håber så inderligt, at du har indstillet krystalkuglen perfekt i dag, TB 😊. Personligt nøjes jeg egentlig gerne med en halvkedelig 1-0 så længe bare United vinder.

    God kamp til alle. Come on United 😊.

Skriv et svar
Forrige artikel

Ange om opløftende statistik mod United: »Jeg tror ikke, det betyder noget«

Næste artikel

Stemningsrapport fra Bilbao: »Der bliver sunget højere og højere«

ANNONCE