Foto: Richard Pelham/Getty Images
Mandag aften besøger Brentford Old Trafford. United har i denne sæson endnu ikke tabt hjemme og ude til det samme hold. Det var ellers noget, der skete hele seks gange sidste sæson.
Hvis stimen skal fortsætte, kræver det, at man ikke taber mandagskampen mod bierne fra det vestlige London. De vandt nemlig det omvendte opgør 3-1 på Brentford Community Stadium i september.
Kampen huskes for en tidlig to-målsføring til bierne med Igor Thiago som dobbelt målscorer, inden Benjamin Sesko reducerede med sit første United-mål.
Bruno Fernandes fik muligheden for at udligne med et straffespark, men forsøget blev reddet, og i fem minutters overtid blev der lukket og slukket ved danske Mathias Jensen.
På det tidspunkt var det kun sæsonens anden sejr for Brentford, der lige skulle finde sine fødder efter afgangen af Thomas Frank. Siden har de dog forbedret sig markant og har kun tabt tre af sine seneste 18 kampe i Premier League.
Endnu en mandagskamp
Kampen bliver Brentfords tredje mandagskamp i denne sæson. Dermed er det kun Everton og Manchester United, der har spillet flere end dem.
De to klubber deler nu rekorden med seks mandagskampe, dobbelt så mange som deres nærmeste forfølgere.
Mens der ikke hersker endegyldigt bevis for, at det er en ulempe at spille om mandagen, er der dog en konsensus om, at det for klubber og fans ikke er ønskeligt.
Denne gang er det Brentford, det går ud over. Kampen starter kl. 20.00 engelsk tid og er færdig ca. kl. 22.00. Herfra følger en hjemtur, som kan vare i alt fra to til fire timer med tog eller bus. Ikke de optimale betingelser for medrejsende fans på en hverdag.
Resultatmæssigt er det heller ikke gået så godt for United på deres hidtidige fem mandagskampe. Her er det blevet til to nederlag, mod Everton i november og Leeds i april. Begge dog på hjemmebane.
Hvis mandagskampe var et nødvendigt onde, som ramte klubberne ens, måtte det jo bare være noget, man accepterede. Men nu er det sådan, at United mandag aften spiller sin sjette mandagskamp, mens hverken Arsenal eller Aston Villa har haft en eneste. Det virker skævt.
Det hænger naturligvis også sammen med, at det er sværere at tildele mandagskampe til hold, der deltager eller har deltaget i europæiske turneringer.
Færre mandagskampe må derfor bare være endnu et argument i rækken, når vi skal finde grunde til, at Champions League-fodbold skal tilbage på Old Trafford.
Dato, tid og sted
Kampen spilles mandag aften kl. 21.00 dansk tid på Old Trafford.
Dommer
Kampen dømmes af Chris Kavanagh. Han har tidligere i sæsonen dømt United to gange.
Første gang var i august, hvor den blev 1-1 på Craven Cottage. Den anden gang var 2-1 sejren hjemme over Crystal Palace den 1. marts.
Her er det bemærkelsesværdigt, at United i begge kampe blev tildelt et straffespark. Bruno Fernandes scorede dog kun i den sidstnævnte.
Kavanagh har kun dømt Brentford én gang i sæsonen. Det skete i november i en udekamp mod Brighton.
Her blev Brentford tildelt hele to straffespark. Igor Thiago scorede til 1-0 på det første, men i overtiden brændte han sit forsøg, der ellers kunne have sikret dem et point.
Skader og karantæner
Harry Maguire er tilbage efter karantæne, men Lisandro Martínez er stadig ikke tilgængelig efter sit røde kort mod Leeds.
Matthijs de Ligt, Patrick Dorgu og Leny Yoro er i bedring, men forventes ikke at være klar til kampen. Yoro er den mest sandsynlige af de tre.
Brentford mangler Rico Henry, Vitaly Janelt, Fabio Carvalho, Jay Dasilva og Antoni Milambo på grund af skader.
Mulige startopstillinger
Manchester United
31.Lammens
2.Dalot 5.Maguire 26.Heaven 23.Shaw
18.Casemiro 37.Mainoo
19.Mbeumo 8.Bruno (C) 10.Cunha
30.Sesko
9.Thiago
7.Schade 24.Damsgaard 19.Ouattara
18.Yarmolyuk 8.Jensen
23.Lewis-Potter 22.Collins (C) 4.van den Berg 33.Kayode
1.Kelleher
Brentford
Hold øje med
For gæsterne er det særligt Igor Thiago, man skal holde øje med. Han scorede to i den omvendte kamp og har i alt noteret sig for 21 Premier League-scoringer i sæsonen. Dermed har han allerede overgået Bryan Mbeumos 20 mål fra i fjor.
Derudover er Kevin Schade et farligt bekendtskab med 11 målinvolveringer i sæsonen, mens højre back Michael Kayode siges at have ligaens længste indkast.
For United bliver det interessant at se Harry Maguire og Ayden Heaven i forsvaret. De har ikke været i samme startopstilling siden nederlaget til Grimsby Town i august.
Hvis de begge starter mod Brentford, bliver det også første gang, de starter sammen i en firebackkæde. Dette var jo ikke tilfældet under Ruben Amorim.
Derudover er det også værd at holde øje med, om Benjamin Sesko starter, eller om det kommer til at være med Bryan Mbeumo på toppen og Amad i den brede rolle.
Skribentens bud på kampens resultat
Jeg har ikke været så imponeret over United på det seneste. Resultaterne kunne ikke blive ved med at være så gode som i de første mange kampe under Carrick.
Så de seneste pointtab er ikke så bekymrende igen. Det er spillet og udviklingen derimod.
Sejren over Chelsea var tyveri ved højlys dag, selvom betingelserne selvfølgelig også var svære med et uprøvet forsvar.
Stadig synes Michael Carrick dog ikke at have fået det optimale ud af sin offensiv, hvor alt for meget igen afhænger af, at Bruno Fernandes klarer ærterne.
Derfor vil mit bud også være, at vi ender med et uafgjort resultat mod Brentford.
Det vil i så fald være Brentfords sjette uafgjorte resultat i træk efter 0-0 mod Bournemouth, Leeds og Fulham samt 2-2 mod Wolves og Everton.
Jeg går med 1-1. Bruno Fernandes scorer selv og får derfor ikke lagt endnu en assist til sin jagt på Premier League-rekorden. Igor Thiago scorer for gæsterne. Ét af de to mål bliver scoret på et straffespark.
Hvor kan kampen ses?
Kampen vises på 3+.




