Stop i salgsplaner får aktien til at falde

Rygtet om, at Glazer har taget Manchester United af markedet, har fået klubbens aktier til at falde

I sidste uge kom der meldinger om, at Glazer-familien har valgt at sætte sine salgsplaner af Manchester United på hold. Angiveligt har den amerikanske familie afvist et bud cirka 5 mia. pund (Cirka 43,5 mia. kr. red.), da man nu værdisætter klubbens værdi til op mod 10 mia. pund.

Den foreløbige afblæsning af et salg kunne i dag ses på klubbens PLC-aktier, der faldt med hele 21%, skriver Daily Star. Dagens fald er det største for Manchester United-aktien i de sidste 11 år, og dermed lander man på et niveau, der er næsten 30% mindre end det niveau, man var på i marts, hvor aktien var på sit højeste.

I følge Bloomberg har faldet gjort, at Manchester United nu er 700 mio. dollars (4,9 mia. kr. red.) mindre værd end før faldet og nu vurderes til at have en værdiansættelse på 3,2 mia. pund (Knap 28 mia. kr. red.)

I følge Daily Star vil Glazer-familien forsøge at sælge Manchester United igen i 2025, hvor man på grund af bl.a. økonomiske faktorer kan få mere for klubben.

 

Forrige artikel

Amrabat har fået tildelt rygnummer

Næste artikel

Manchester United afviser beskyldninger om censur

ANNONCE