U21: Uafgjort i Fletchers comeback

Det blev til 2-2 i gårsdagens u21-opgør mellem United og Fulham.

Darren Fletcher har været ude siden december 2012, men gjorde i går comeback for Uniteds reserver, der hjemme tog imod Fulham. Fletcher spillede en ganske okay kamp, og fik 66 minutter på banen, inden han blev erstattet af Joe Rothwell.

Der mangler naturligvis kamptræning, men han var fint med i pasningsspillet og forhåbentlig kan den skotske midtbanespiller bygge videre i den kommende tid.

Fulham leverede en fin kamp i går, kombinerede til tider ganske pænt og skabte en række chancer. Det var da også gæsterne der først fik scoret da Moussa Dembele scorede. Og nej, det er ikke ham fra Spurs der er vendt tilbage til Fulham, der er ganske enkelt bare en mere i Fulham med samme navn.

United kom bagud med 2-0 efter pausen, men viste herefter flot moral og styrke ved at komme tilbage og få 2-2. Først takket være et selvmål, og få minutter før tid bankede Michael Keane bolden i nettet lidt udenfor feltet.

2-2 endte det altså, hvilket var et ganske fair resultat i en lige fodboldkamp. Med resultatet er Fulham fortsat placeret på tredjepladsen, mens United med noget færre kampe spillet er i midten af rækken. City er sidst i u21-ligaen.

Udfra holdet kan det konkluderes, at hverken Fabio eller Zaha var med, hvilket kunne indikere at begge er involveret i aftenens Capital One Cup kamp mod Norwich. Til gengæld skal man nok ikke regne med at se specielt mange af de unge reserver, da de fleste var med i gårsdagens kamp.

United u21 2 – 2 Fulham u21

Sam Johnstone; Guillermo Varela, Michael Keane, Tom Thorpe, Tyler Blackett; Charni Ekangamene (68′ Saidy Janko), Darren Fletcher (66′ Joe Rothwell), Larnell Cole, Reece James; Will Keane, Tom Lawrence.

Ubenyttede reserver: Joel Pereira, Jack Barmby, Ben Pearson.
 

Forrige artikel

Darren Fletcher får comeback her til aften

Næste artikel

Robin van Persie nomineret til Ballon d'Or

ANNONCE