United bekræfter tre nye akademispillere

To spaniere og en enkelt nordmand er på vej til at blive nye ungdomsspillere i United.

På klubbens hjemmeside bekræfter United tre tilgange til klubbens akademi. Marc Jurado og Alvaro Carreras kommer begge fra Spanien fra henholdsvis FC Barcelona og Real Madrid, mens Isak Hansen-Aaroen kommer fra norske Tromsø IL.

De to spaniere har begge fået ‘international clearence’, som spillere under 18 i FIFA-regi år skal have, før de kan blive registreret i udenlandske klubber. Norske Isak Hansen-Aaronen har endnu ikke fået sin, men det forventes, han får den.

De to spaniere er allerede flyttet til England, hvor de er i gang med to ugers selvisolation som skyldes COVID-19 restriktioner, og de bor hos den samme værtsfamilie, som også er gået i karantæne, for at sikre spillernes helbred.

Køb den nye Manchester United tråje her via Unisport.dk så støtter du OldTrafford.dk.

 

Bliv klædt på: Køb Manchester Uniteds trøje hos Unisport.dk her (så støtter du OldTrafford.dk). 

GRUPPETUR: Tag med på vores OldTrafford.dk gruppetur for danske United-fans. Læs mere her

Total
0
Shares
Forrige artikel

Pogba er tilbage i træning men tvivlsom til næste uge

Næste artikel

Telegraph: United henter målfarligt talent fra City

Relaterede artikler
Total
0
Share