United i endnu en semifinale

Travis Binnions U21-hold er i øjeblikket med i Playoff i Premier League 2 og har nu kvalificeret sig til Playoff-semifinalen efter sejre over Everton og West Ham.

Foto: Manchester United/Manchester United via Getty Images

United endte denne sæsons Premier League 2 på en femteplads, to points efter West Ham, der blev nummer fire.

Begge havde dermed kvalificeret sig til et Playoff med knald eller fald-kampe for de 16 bedst placerede hold.

I 1/8-finalen blev Everton sendt ud af United med 4-2, mens Sunderland måtte vige for West Ham, der slog dem 3-1.

I går mødtes de to klubber så i kvartfinalen, der blev afgjort over én kamp på Uniteds hjemmebane, Leigh Sports Village.

Kvartfinalen mod West Ham den 5. maj 2025

United kom dårligt fra start, ikke mindst på grund af personlige fejl. Først var det Godwill Kukonki, der gav bolden væk og måtte reddes af keeper Elyh Harrison. Og efter en halv time var det Tyler Fletcher, der mistede bolden, så West Ham kom foran 1-0.

Fletcher gjorde dog skaden god igen i anden halvleg, hvor hans to assists vendte kampen på hovedet, så United var foran efter en times spil. Først satte han James Scanlon op til en udligning, og derefter var det Ethan Wheatley, der nød godt af Fletcher-tvillingens forarbejde.

Efter 78 minutter blev kampen reelt afgjort. Venstre back Sam Murray erobrede bolden og iværksatte et kontraangreb. Han endte med selv at komme til afslutning, og skuddet gik i mål med en afretning undervejs.

I sidste ende var det også Uniteds venstreside, der endegyldigt lukkede kampen i overtiden. Sam Murray fandt sin kant og navnebror Sam Mather, der trak ind i banen til sit gode højreben og fik afsluttet. Skuddet var velplaceret op i hjørnet af målet, og så havde United vundet 4-1.

Kampen i tal

Manchester United – West Ham United 4-1

0-1: Emeka Adiele 30′

1-1: James Scanlon 51′

2-1: Ethan Wheatley 60′

3-1: Sam Murray 78′

4-1: Sam Mather 90+2′

United: Harrison; Ogunneye, Jackson, Kukonki, Murray; Devaney (Rowe, 79′), Koné (J.Fletcher, 90+3′); Scanlon, T.Fletcher, Mather; Wheatley (Biancheri, 88′)

Semifinale og derby forude

To af de andre kvartfinaler blev også vundet med en ret komfortabel score. Southampton vandt 5-2 over Fulham, mens Crystal Palace slog Chelsea med hele 6-0.

Man kan dog ikke sige det samme om Manchester City, der var bagud 0-2 hjemme mod Arsenal indtil det 76. minut. Herfra kom de dog på 2-2 efter mål af Ashton Muir og Lakyle Samuel, sidstnævnte i fire minutters overtid.

Divin Mubama afgjorde til sidst kampen til 3-2 efter 106 minutter og sendte City i semifinalen, hvor de skal møde United i et Manchester-derby.

U21-holdet følger dermed i fodsporene på flere andre af klubbens hold, der har booket billet til semifinaler i indeværende sæson.

Førsteholdet er som bekendt i Europa League-semifinalen, som afgøres på torsdag mod Athletic Club. Her har United et glimrende udgangspunkt efter 0-3 i Bilbao.

Tidligere på sæsonen var U18-holdet i semifinalen i FA Youth Cup, hvor det dog endte med et nederlag til Aston Villa efter straffespark. Villa er siden endt med at gå hele vejen i turneringen.

Derimod vandt United Women semifinalen i kvindernes FA Cup, hvor det blev til en 2-0 sejr over Manchester City. Den 18. maj spilles finalen mod Chelsea.

Skriv et svar
Forrige artikel

Tirsdagens rygter: Anfører og træner på vej væk?

ANNONCE