United løfter sløret for ny sponsor af træningstøj

Manchester United vil efter sigende snart løfte sløret for en ny sponsoraftale med Tezos.

Ifølge sports-websiden, The Athletic, vil Manchester United inden længe løfte sløret for en flerårig sponsoraftale med Tezos. Blockchain platformen vil efter sigende være den nye sponsor for klubbens træningstøj, i en aftale værd 20 millioner pund om året.

Skal du have trøjen med Christian Eriksen #14, Antony #21, Jadon Sancho #25 eller måske en helt anden? Køb trøjen hos Unisport her og støt samtidig OldTrafford.dk.

United har de sidste otte år haft det amerikanske forsikringsselskab, Aon, som sponsor. Aftalen udløb i slutningen af sidste sæson. Klubben skulle angiveligt allerede have skudt reklamevideoer forud for afsløringen af den nye sponsoraftale.

Der har tidligere været snak om, at det britiske e-handelsselskab, The Hut Group, skulle erstatte Aon som sponsor. Dette blev dog ikke til noget, da firmaet valgte at trække sig fra aftalen, grundet bekymringer omkring en fan kampagne, som ville boykotte alle klubbens kommercielle partnere, da de var utilfredse med Glazer familien, som ejer klubben.

Tjek Manchester Uniteds nye trøjer ud her.

Køb trøjen hos Unisport.dk gennem dette link, så støtter du OldTrafford.dk.

Vær med til at test vores nye forum og kommentarsystem af: Opret en gratis profil her

Total
0
Shares
Forrige artikel

Rangnick: Lingard-leje påvirket af manglende enighed med bejlere og Greenwood-sag

Næste artikel

Lingard modsiger Rangnick: Klubben har bedt mig tage fri

Relaterede artikler
ANNONCE
Total
0
Share