United udvider “Rail-Seating” på Old Trafford

Helt konkret vil der blive 6000 yderligere stå-pladser på Old Trafford i den kommende fremtid.

Photo by Alex Dodd – CameraSport via Getty Images

I United’s supporter organisation (M.U.S.T) og fra kamp-gående United fans, har det længe været en forspørgsel at udvide stå-pladserne på Old Trafford.

Nu bekræfter Manchester United at man er påbegyndt arbejdet med at udvide Rail-Seating på Old Trafford med 6.000 pladser, ved Tier 2 på Stretford End.

Den første fase er allerede på plads til næste hjemmekamp mod Sunderland. Der vil de dog først være registreret som siddepladser, indtil den officielle bekræftelse af Sports Ground Safety Authority (SGSA) er fuldendt.

Klubben regner med at have hele installationen klar mod slutningen af oktober, hvor den officielle bekræftelse af SGSA vil komme løbende.

På trods af store fremtidige visioner vedrørende et nyt stadion, er der stadig fokus på en kortsigtet forøget stemningsoplevelse på Old Trafford.

 

 

Skriv et svar
Forrige artikel

- Systemet er ikke problemet, fastslår Amorim

ANNONCE