Manchester United har virkelig fået enden i vandskorpen med længere karantæner til både Harry Maguire og nu også Lisandro Martinez.
Og sidstnævntes udvisning mod Leeds mandag har ifølge The Telegraph fået Manchester United til at reagere.
Der venter nemlig en udekamp mod Chelsea lørdag, som Manchester United håber, at de kan få argentineren med til. Derfor har de ifølge mediet valgt at appellere dommen.
– Det er ikke et træk, det er ikke et ryk, det er ikke aggressivt. Han rører ved det og bliver sendt ud. Det værste er, at han blev sendt hen for at omgøre den som en klar og åbenlys fejl. Det er chokerende, fortalte Carrick om dommen til Sky Sports.
Det er dog ikke sikkert, at de får meget ud af appellen. Dommerloven fortæller nemlig, at dommer Paul Tierney og VAR-teamet handlede helt efter bogen. Det kan du læse mere om her:




