Der findes en pub i Københavns centrum, hvor Manchester United-fans fra hovedstaden mødes til hver kamp for at følge “De røde djævle”.
Den Glade Gris var i sidste sæson succesfuld vært for de københavnske United-fans og vil i den nye sæson også lægge lokaler og fadølsanker til de mange United-fans.
På søndag bliver der tyvstartet til den nye sæson, når Manchester United møder Chelsea i Community Shield, og denne kamp vil Den Glade Gris selvfølgelig vise.
Dørene åbnes klokken 15, og fra start til kampen er slut, vil Carlsberg-fadøl kun koste 25 kroner, hvis man er iført Manchester United-trøje.
I sidste sæson blev Den Glade Gris et meget populært sted for United-fans. Ofte var der over 200 fans, og stemningen var helt unik med masser af sang og tilråb.
Tjek stemningen ud på disse billeder og videeoer fra sidste sæson.
Den Glade Gris
Lille Kannikestræde 3
1170 København K
Priser: 25 kroner for en fadøl 1 time før og under kampen, hvis du er i United-trøje.
Udenfor tidsrummet kan du få 2 fadøl for 69 kroner. Shots: 15 kroner.
Se kortet: Kort
FindVej.dk
Til sæsonåbningskampen imod Reading vil der desuden blive afholdt konkurrence.