Ferguson langer ud efter Calderon

Udbruddet kommer i kølvandet på Ramon Calderons seneste udtalelser, hvor han blandt andet hævder, at han har sikret Real Madrid en af verdens bedste…

Udbruddet kommer i kølvandet på Ramon Calderons seneste udtalelser, hvor han blandt andet hævder, at han har sikret Real Madrid en af verdens bedste spillere til sommer. Det til trods for, at han blev fyret som præsident for den spanske kongeklub i januar efter valgfusk.

Spekulationerne ommring Cristiano Ronaldos fremtid er dog atter taget til efter dette, hvilket nu får Sir Alex Ferguson til at hive de tunge skyts frem mod Calderon:

”Al snakken omkring Cristiano kom fra Calderon. Han er en dinosaur, der nu er begravet. Han prøver bare at skabe problemer, ikke?,” lyder det fra skotten, der samtidig mener, at Calderon prøver at gøre livet surt for den nye præsident, Vicente Boluda:

”Han prøver at skabe problemer for den nye præsident. Det han i virkeligheden siger er; ’nu er det op til dig at levere varen’,” lyder det videre fra Ferguson overfor The Express.

Den 67-årige United-legende indrømmer samtidig, at rygterne omkring Ronaldos fremtid sikkert aldrig vil forsvinde, men at han er sikker på, at verdens bedste fodboldspiller bliver i det nordengelske:

”Det her spil vil fortsætte i en uendelighed. Det stopper aldrig. Men vi er glade for vores situation med Cristiano. Og det er bestemt ikke hans agent, der skaber problemerne. Han ønsker uden tvivl, at han bliver, hvor han er,” slutter Ferguson.

Cristiano Ronaldo har kontrakt med Manchester United til 2012.

Forrige artikel

Semifinalen på Den Glade Gris

Næste artikel

Nøglespillere ude

ANNONCE