Ferguson har fortalt, hvordan United spillerne joker med Ronaldo, om hans mulige skifte til Real Madrid og hans position i kongeklubben. Specielt efter Barcelona for få uger siden ydmygede Madrid på Bernabeu, fik Ronaldo lov at høre lidt fra holdkammeraterne i United.
”Efter Barca ydmygede Real med 6-2 fortalte vores spillere, at Ronaldo skulle spille midterforsvarer i Real Madrid, hvis han skiftede til Bernabeu. De indikationer jeg får fra omklædningsrummet er, at de andre spillere ikke opfatter han er utilfreds. Han virker glad og tilfreds og ved, at han er det rette sted. Man kan selvfølgelig aldrig forhindre han vil væk, men han har kontrakt til 2012, så vi er i en god position”, udtaler Ferguson til The Times.
Ronaldo selv har da også flere gange i løbet af de seneste måneder udtalt, at han er meget glad for livet i United, og at han pt har droppet alle tanker og drømme om et skifte til Real Madrid.
Til avisen News of the World sagde Ronaldo forleden, ”Dette er en familie-klub, og jeg er rigtig rigtig glad for at være her. Alle er så venlige her, og det er derfor alle elsker United – og jeg elsker det også. Det er fantastisk her, supporterne og atmosfæren er fantastisk. Man ved aldrig i fremtiden, men jeg er meget glad her.”