I et år har serbiske Adem Ljajic ventet på at få lov at skifte fra Partizan Beograd til Manchester United. Men nu kommer han formentlig ikke.
18-årige Ljajic koster 10 mio. pund, og United har nu meddelt Beograd-klubben, at man alligevel ikke vil betale prisen. Det bekræfter en kilde i United over for den engelske avis.
“Vi havde option på at købe Ljajic, men efter at have fulgt hans udvikling tæt gennem de seneste 12 måneder og sammenlignet ham med de fremadstormende talenter, vi allerede har, har vi besluttet ikke at gennemføre transferen,” siger kilden til avisen.
Ifølge The Telegraph har det intet med Uniteds økonomi at gøre, at man ikke køber Adem Ljajic. Men for blot få uger siden blev Sir Ale kuriøst nok citeret for at sige, at han glædede sig til at se Ljajic i aktion for United.
Manchester United har endnu ikke selv kommenteret på historien.