Gerard Houllier blev i sidste uge præsenteret som ny manager i Aston Villa. Og selvom transfervinduet først åbner til januar, er den aldrende franskmand allerede på udkig efter forstærkninger.
Flere engelske medier skriver således, at Michael Owen skulle stå højt på den tidligere Liverpool-managers ønskeliste.
Og noget kunne tyde på, at Aston Villa har et tilbud i støbeskeen for den 30-årige angriber.
”Han (Owen, red.) har altid været i mine tanker. Jeg kan lide ham både som spiller og menneske,” lyder det fra Houllier overfor Expressandstar.com.
”Jeg var i Liverpool i forbindelse med Jamie Carraghers testimonial, og der så jeg Owen spille en halvleg. Han har stadig benene til at være med,” fortsætter Aston Villa-manageren.
Michael Owen luftede tidligere i dag sin utilfredshed med manglen på spilletid i United. Den 30-årige angriber har da også måtte konstatere, at kampen om de forreste pladser er blevet skærpet med tilgangen af Javier Hernandez.