Den 19. titel er så tæt på at være på vej til Old Trafford, at gårsdagens Manchester Evening News hånede Liverpool, med et billede af Kenny Dalglish som en papegøje, ved at blive slået ned af hans pind.
“Når” titlen kommer i hus, vil det 19. mesterskab, tage Manchester United forbi Liverpools 18 titler, men samtidid være en hårdt tilkæmpet titel.
Skulle det blive til 20 eller en 21, forventer Sir Alex Ferguson dog også noget lignende. De dage, hvor Chelsea og Manchester United kunne slentre til toppen af Premier League med mere end 90 point er overstået.
Ferguson: “Det vil være meget vanskeligt at få 90 point igen på grund af forbedringen af hold i midten og ned mod bunden af ligaen.”
“Hvad denne sæson har vist er, at dette er en hård liga. Vi har mistet point mod hold som Birmingham, West Bromwich, Aston Villa og Newcastle, og vi har tabt til Wolves. At vinde ligaen er altid svært.
Jeg kan huske 2000 og 2001, hvor vi vandt komfortabelt. “
Skulle Manchester United vinde deres sidste to kampe, vil de slutte med 82 point, det laveste samlede af enhver Premier League mester i et årti, og det hold der vandt titlen i 2001, tabte deres sidste tre kampe, med Ferguson i heftig diskussion med sin bestyrelse over hvilken rolle han ville spille på Old Trafford, efter hans pensionering.
De 80 point var dog stadig 10 flere end Arsenal, og de havde vundet titlen den 15. april.
Måske er det en god ting at denne sæson har været hård, og kunne gå til sidste runde, før titlen er sikret.
De tre gange Manchester United har vundet Champions League, er den hjemlige liga blevet afgjort på den sidste spilledag. I 1968 mistede de titlen på den sidste dag. I 1999 og 2008, vandt de.
Roy Keane hævdede, at de nemme Premier League succeser ved begyndelsen af dette årti førte til selvtilfredshed på tribunerne og i omklædningsrummene, og bidrog til tidlige exits fra Champions League de følgende år.
I 2000 vandt United Ligaen med 91 point. De stod over for Real Madrid i kvartfinalerne af Champions League.
I Premier league scorer de syv mål West Ham, og fire mod Middlesbrough og Sunderland. De blev så slået ud af Real Madrid, for umiddelbart bagefter, at vinde titlen med en 3-1 sejr mod Southampton.
Ikke desto mindre kan den måde, hvorpå de knuste Chelseas håb om et comeback på Old Trafford sidste søndag, ende teorien om, at dette er et Manchester United hold der “mangler fantasi”, for at citere noget af det mere vedholdende kritik af de forhåbentlig kommende mestre.
Ferguson er ihvertfald ikke enig:
“Jeg hører det samme hele tiden, men vi har scoret flere mål end noget andet hold, så hvad mere kan jeg sige?”
Sidste møde med Blackburn endte med en 7-1 sejr til United, et nederlag, der til dels blev brugt til at retfærdiggøre afskedigelsen af Sam Allardyce.
“Der er ingen tvivl om vores hjemmebane form (United har mistet 2 point hele sæsonen .red) vil have vundet os ligaen. Hvis vi gør det, har det været der det er sket. Jeg tror ikke noget andet hold i Europa har den slags hjemme rekord.”
Ferguson indrømmede det ikke betød så meget, at Manchester United ikke vil få præsenteret Premier League trofæet, hvis de får minimum 1 point imod Blackburn. Han var glæder sig bare over at de i det mindste vil være på banen og spille når det endelig sker.
Ferguson vandt sin første og fjerde Premier League titel imens han var på golfbanen og kommer ud af en restaurant.
Ewood Park bliver oversvømmet med United supportere her til eftermiddag, med historien i Lancashire luften. Ferguson sagde han altid vidste, før eller senere, at Manchester United ville udligne Liverpools rekord på 18 mesterskaber, men da han kom ned fra Aberdeen i november 1986 var de 11 foran:
“På grund af klubbens historie, ville det være sket på et tidspunkt,” sagde han.
“Der er en god struktur i fodboldklubben, vi producerer stadig unge spillere, vores scouting netværk er godt, så jeg tror, det ville være sket alligevel, om det var dette år, næste år eller i de næste 10 år. Historien og kapaciteten i denne klub ville altid have givet os en chance.”
“Ligaen bliver hårdere og hårdere. Vi har i årevis talt om “The Big Four”, men det er det ikke mere nu. Tottenham nåede ikke med i Champions League og alligevel har de haft en fantastisk sæson. “
Men på spørgsmålet om han kunne forestille sig Manchester United have en fantastisk sæson uden at vinde et trofæ tog han en lang pause før han svarede:
“Det afhænger af hvad vinkel du ser det fra.”
“Nej, sådan ser jeg ikke på det. At vinde trofæer er det vigtigste.”
Manchester Unitd har i øjeblikket 76 point. Dette ville ikke have været nok til at vinde ligaen i de sidste 11 år.
Med det antal point er her en liste over hvilken plads United ville have endt på, tilbage til Treble sæsonen.
2009/10: 3. (4 point fra første pladsen)
2008/09: 4. (10 point fra første pladsen)
United blev mestre
2007/08: 4. (8 point fra første pladsen)
United blev mestre
2006/07: 3. (9 point fra første pladsen)
United blev mestre
2005/06: 4. (15 point fra første pladsen)
2004/05: 3. (15 point fra første pladsen)
2003/04: 2. (8 point fra første pladsen)
2002/03: 2. (1 point fra første pladsen)
United blev mestre
2001/02: 2. (2 point fra første pladsen)
2000/01: 2. (4 point fra første pladsen)
United blev mestre
1999/2000: 2. (9 point fra første pladsen)
United blev mestre
1998/99: 1. (1 point ned til nummer 2)
United blev mestre
Tag til Manchester og se United på Old Trafford