Manchester United besøger Nantwich Town

Nantwich Town får fornemt besøg senere på måneden når Manchester United kommer på besøg til jubilæumskamp.

Senere på måneden er det 60 år siden Manchester United Nantwich Town i FA Youth Cup med hele 23-0 og den kamp bliver nu fejret med en revanchekamp den 26. september.

Udover målscoren, så var det særlige ved kampen for 60 år siden at det var første sæson af FA Youth Cup og kampen gav blandt andet spilletid til Duncan Edwards, som regnes for at være et af de største talenter i Manchester United og engelsk fodbold nogensinde.

Duncan Edwards døde i 1958 som følge af skaderne, som fra flyulykken den 6. februar samme år.

– Den youth cup kamp lever fortsat i fodboldfortælllingen 60 år senere. Alle ved at Duncan Edwards var en magisk fodboldsspiller og han spillede Nantwich rundt dengang. Det er dejligt at vi kan mindes kampen og give folk i South Cheshire en mulighed for at se stjerne fra Uniteds akademi af fremtidens stjerner, fortæller klubbens formand Jon Gold til Nantwich News.

Forrige artikel

Avis: Gill arbejder på kort vinterpause

Næste artikel

Wigan-kamp vises ikke på dansk tv

ANNONCE