Manchester Uniteds nye altmuligmand har på mange måder taget over for John O’Shea som værende fyldet, der udfylder hullerne hist og her. Phil Jones har gjort det upåklageligt både som back og som midtbanespiller, men den oprindelige centerforsvar vil allerhelst falde tilbage, hvor han selv føler, han er bedst.
Han svarede således til spørgsmålet om, hvorvidt spilletiden på uvante pladser skader hans ønske om at slå igennem som centerforsvar.
– Ja, man kan godt sige, at jeg skyder mig selv lidt i foden der, siger Phil Jones til Manchester Evening News.
– Jeg har hele tiden sagt, at jeg føler mig klart bedst tilpas i centerforsvaret. Jeg forstår og læser spillet meget bedre derfra. Men jeg vil selvfølgelig spille der, som manageren siger. Jeg er i Manchester United, og jeg elsker det her – jeg spiller naturligvis overalt, bare jeg spiller.
Om og hvor på banen Phil Jones bliver anvendt i morgendagens Premier League-opgør mod Southampton skal være usagt, men med de mange strenge altmuligmanden kan spille på, er der gode chancer for drengen, der fylder 21 år i næste måned.