Der var en del, der undrede sig, da de så, at den serbiske kaptajn ikke var med ombord på flyet, der tog United-spillerne til Bangkok i går. Vidic har døjet meget med knæet det seneste halvandets års tid, og flere frygtede, at den atter var gal igen.
Manchester United har i dag bragt lys på sagen. Der er ganske vidst tale om en mindre skade, men det er angiveligt ikke slemt.
– Det er ikke alvorligt. Nemanja har nogle iskias smerter og støder måske til truppen senere på touren, udtalte en talsmand fra klubben til manutd.com i dag.
– Indtil da vil han fortsætte sin opstartstræning i Manchester på AON Training Complex.
Iskias er navnet på de to største og længste nerver mennesket har. Iskias smerter opleves som smerter, følelsesløshed eller prikken der kommer til udtryk både i lænd og længere ned gennem balder og ben.