United fik i dag endnu en skuffelse på hjemmebane, da formstærke Southampton kom på besøg på Old Trafford. Og gæsterne vidste også fine takter i lange perioder af kampen, og kunne med lidt held have rejst hjem med mere end et point i baggagen.
Soton er kommet godt fra land i årets Premier League, og er fortsat godt med i ligaen efter dagens kampe. 15 point efter de første otte kampe og en aktuel plads som nummer fem, må siges at være en god start af Southampton.
United havde atter stortalentet Adnan Januzaj med fra start, og belgieren var i anden halvleg tæt på at score og dermed fejre sin kontraktforlængelse med United.
Kampens første scoring stod topscorer Robin van Persie for, da han efter en lille halv time, da han med sit giftige venstreben atter viste sin træfsikkerhed foran kassen.
I lang tid lignede det kampens eneste scoring, men i anden halvleg gik United længere og længere tilbage på banen og kort før tid kom så udligningen. Forsvaret fik ikke clearet bolden, som lidt heldigt, men vel fuldt fortjent, endte i nettet bag David de Gea. Phil Jones og co så ikke så godt ud i den situation.
Generelt kom Southampton til Old Trafford med en positiv indstilling, og frem for at stå tilbage og grave sig ned, gik de frisk til den og pressede flere gange United højt oppe på banen.
United derimod må tilbage på træningsbanen, og arbejde videre med de ting der har plaget holdet i starten af sæsonen. Der skal scores flere mål, for at være sikker på at lukke kampene af.
På onsdag står den på Champions League, når spanske Real Sociedad gæster Manchester. En kærkommen mulighed for at komme op på hesten igen for Moyes og co.
United 1 – 1 Southampton
David de Gea; Rafael, Phil Jones, Jonny Evans, Patrice Evra; Nani, Michael Carrick, Marouane Fellaini, Adnan Januzaj; Wayne Rooney, Robin van Persie.
Udskiftninger:
69′ Ryan Giggs ind, Nani ud.
79′ Danny Welbeck ind, Marouane Fellaini ud.
86′ Chris Smalling ind, Wayne Rooney ud.
Ubenyttede reserver:
Anders Lindegaard, Wilfried Zaha, Shinji Kagawa, Chicharito.
Målscorer:
26′ 1-0 Robin van Persie.
88′ 1-1 Dejan Lovren.