Beckham ser frem til Old Trafford-comeback

David Beckham glæder sig til endnu en gang at spille under Sir Alex Fergusons ledelse og fortæller, at han stadig nærer en stor respekt – og frygt – for skotten.

Den 14. november spiller to hold ledt af Sir Alex Ferguson og Carlo Ancelotti en velgørenhedskamp for UNICEF på Old Trafford. Det er kendt, at Zinedine Zidane og David Beckham vil være at finde på de to hold sammen med andre verdensstjerner.

Beckham sætter derfor igen sine fødder på det græstæppe, hvor han fejrede store triumfer med United – noget han selvfølgelig ser frem til.

– Jeg glæder mig meget til at spille på Old Trafford igen. Jeg prøver at komme her, hver gang jeg har muligheden for det. Jeg får stadig gåsehud af det, udtaler englænderen til manutd.com.

 Da Beckham skiftede til Real Madrid tilbage i 2003, var det grundet et meget anspændt forhold mellem ham og Sir Alex. Spændingerne toppede med det berømte støvlespark efter et FA Cup-nederlag mod Arsenal. 

Det er dog vand under broen for den tidligere landsholdskaptajn, der til stadighed ejer en kæmpe respekt for sin tidligere chef. 

– Det bliver meget specielt at have Sir Alex som manager i denne kamp. Han er en af de mest vindende managers i spillets histore, og det var ham, der gav mig muligheden for at spille for den klub, jeg var fan af.

– Han kan stadig den dag i dag få mig til at føle mig lille. Da jeg spillede under ham, talte vi aldrig indbyrdes på holdet om byture, og vi drak aldrig foran ham. For to uger siden tog jeg mig i at gemme mit vinglas bag ryggen ved et arrangement, vi begge var til.

–  Det rygte, han har, er baseret på frygt, men han er den type manager, du har har så meget respkekt for, at du vil gøre alt for at spille og vinde for ham.

Få Manchester Uniteds nye fodboldtrøjer med Martial, Memphis, Rooney osv. på ryggen

Forrige artikel

LVG og Jones håber på spilletid

Næste artikel

De Gea: Lægger de svære tider bag mig

ANNONCE