Mourinho langer ud efter Wenger og Klopp

Hverken Arsenal eller Liverpool er store nok til at kunne tiltrække spillere som Paul Pogba, lyder det fra Mourinho.

Manchester United gjorde natten til tirsdag Paul Pogba til verdens dyreste spiller i en handel, der løber op i 94 mio. pund. 

Allerede i sidste uge fik det Liverpool-manager Jürgen Klopp og Arsenal-manager Arsene Wenger til at kalde beløbet grotesk stort. Men de to rivaler kan godt stikke piben ind. 

Sådan lyder det nu fra Mourinho. 

– Jeg har hørt diskussionen, det forstår jeg, at nogle gange slår klubber transferrekorden, men det er kun muligt i klubber som Manchester United, siger Mourinho ifølge The Guardian og fortsætter:

– Da jeg hørte nogle af kommentarerne, og at nogle managere kritiserede det, tænkte jeg, at de aldrig har det problem, for hvis man skal have det problem, skal man være en af verdens topklubber. Så det kan ske i Man United. 

Mourinho og Wenger har lang tid været kendt for at have et anstrengt forhold til hinanden. 

Premier League-sæsonen starter i weekenden. 

Bestil den nye Manchester United-trøje her

ZLATAN, Mkhitaryan, Rooney, Martial… Oplev de store stjerner LIVE! Få hjælp til den ultimative rejse her

Bliv klar til den nye sæson – Få Uniteds kampe direkte ind i din kalender her

 

Forrige artikel

Mourinho: Pogba har alt

Næste artikel

Dagens transferhistorier

ANNONCE