Rooney-gate: Her er det komplette overblik

ROONEY-GATE Kampen om Wayne Rooneys fremtid kører stadig på fuld hammer. Her er et overblik over, hvordan de seneste døgn har formeret sig. Søndag den 17…

ROONEY-GATE

Kampen om Wayne Rooneys fremtid kører stadig på fuld hammer. Her er et overblik over, hvordan de seneste døgn har formeret sig.

Søndag den 17. oktober
Nyhedsbureauet PA afslører, at Wayne Rooney ikke har tænkt sig at forlænge sin kontrakt. Læs mere her.
Nyheden tages forholdsvis seriøst, da den kommer fra et nyhedsbureau og ikke en af de sædvanlige tabloid-aviser.

Mandag den 18. oktober
De engelske aviser følger op på PA”s afsløring. De fleste af dem bekræfter historien og smider dermed mere brænde på bålet, der er tændt aftenen inden. Læs mere her.

Rygter kommer frem om, at Real Madrid vil kaste 57 millioner pund og Karim Benzema af sted for at hente Rooney. Læs mere her.

Real Madrid forklarer dog kort efter, at de ikke har plads til Rooney, og Mourinho mener bestemt, at Rooney bliver i United….

…det samme gør Arséne Wenger. Læs mere her.

Mens Manchester City rygtes at holde øje med Rooney. Læs mere her.

Tirsdag den 19. oktober
Nyheden om, at Wayne Rooney kan smutte for peanuts bliver hevet frem. Websterdommen betyder, at han med et år tilbage af sin kontrakt kan købe sig fri for sin resterende løn. Dermed vil Rooney i sommeren 2011 kun indbringe fem millioner pund. Læs mere her.

Alt imens lader OldTrafford.dk og resten af Manchester United-verdenen op til pre-match-pressemøde inden onsdagens Champions League-kamp mod de tyrkiske mestre fra Bursaspor. Et pressemøde, hvor det på forhånd forventes, at intet omkring Rooney vil blive kommenteret.

Men så sker det. Klokken 15.00 går pressemødet i gang, og Sir Alex Ferguson forklarer, at der først skal snakkes Champions League. Efterfølgende skal der snakkes Wayne Rooney. Vejret bliver holdt.

Sir Alex Ferguson forklarer, at Rooney vil væk. Han er stærkt påvirket, det er tydeligt, og pressemødet bliver legendarisk..

Rio Ferdinand afslører, at han fik et chok, da han så nyheden direkte på Sky Sports. Læs mere her.

MUST melder sig ind i debatten. De mener, at det er den amerikanske Glazer-familie, som ejer Manchester United, der er skyld i Rooneys beslutning. Læs mere her.

Mourinho tror dog ikke på, at Rooney skifter. Han er sikker på, at englænderen ændrer holdning og ender med at forblive Manchester United-spiller. Harry Redknapp synes, det vil være sjovt at få Rooney til Tottenham Hotspur.

Alt imens sprænger OldTrafford.dk sin rekord for antal besøgende, mens siden får lov til at opleve en komplet overbelastning og går ned. Læs mere her.

Onsdag den 20. oktober
Rygtemøllen går i selvsving, og OldTrafford.dk kører igen.

Manchester City rygtes at have en fordel i kampen om Rooney, da de har ansat Brian Marwood som direktør. Marwood er tidligere marketingdirektør for Nike, og det var ham, der i 2003 fik skrevet sponsorkontrakt med en pivung Wayne Rooney. De to er eftersigende stadig venner. Læs mere her.

Liverpools superstjerne Fernando Torres kædes sammen med et kontroversielt skifte til Manchester United som erstatning for den engelske angriber. Læs mere her.

Samtidig rygtes det, at Real Madrid kan finde på at kaste deres to stjerner Káká og Benzema ind i en handel. Ingen af dem er slået til i den spanske kongeklub, og de søger derfor angiveligt nye græsgange. Læs mere her.

Turkish Airlines offentliggør deres nyeste reklame, der har Manchester Uniteds hold med sig anført af Wayne Rooney. Læs mere her.

Den katalanske avis El Mundo Deportivo skriver, at Barcelona for tre uger siden sagde nej til Rooney, da Manchester United tilbød at sælge ham. Læs mere her.

På Manchester Citys pressemøde forklarer manager Mancini, at klubben ikke har været i kontakt med Rooney om et eventuelt ekstremt kontroversielt skifte. Læs mere her.

Det kommer frem, at Wayne Rooney sandsynligvis vil udsende et statement i løbet af onsdagen igennem sin agent, Paul Stretford.

Rooney bekræfter, at han vil væk fra Manchester United. Læs mere her.

Han skyder skylden på Glazer-familien. Læs det fulde statement.

På engelsk.

På dansk.

Og dermed venter vi på at se, hvad fremtidens Manchester United – uden Rooney – byder på.

Forrige artikel

Aftenens opstilling

Næste artikel

Rooney-gate: Her er det komplette overblik

ANNONCE