Podcast: Særudgave om Uniteds tidligere besøg i København

I denne særudgave af podcasten kan du dykke ned i Manchester Uniteds tidligere besøg i København – og der er mange flere, end du lige går og tror.

Denne podcast er optaget i august 2020. Vi deler den på ny i forbindelse med Manchester Uniteds opgør mod FC København i Parken onsdag d. 8. november 2023. 

Mange tænker nok på Champions League-opgøret mod FCK i Parken i 2006, hvis de bliver spurgt om Manchester Uniteds tidligere besøg i den danske hovedstad. Men vidste du, at Manchester United spillede hele 15 opgør i København Idrætspark i løbet af 50’erne, 60’erne og 70’erne?

I denne særudgave af OldTrafford.dk podcast har Casper Heiselberg inviteret Torkil Fosdal ind til en snak om Manchester Uniteds tidligere besøg i København.

Torkil Fosdal er journalist og podcastvært i FC København. Derudover har han skrevet bogen “Hvis tribunerne kunne tale”, som handler om Københavns Idrætsparks tilblivelse og udvikling fra indvielsen i 1911 til den store ombygning til Parken i 1990-92.

Forrige artikel

Husker du? Da Sir Alex Ferguson rasede over græstæppet i Parken

Næste artikel

Optakt: Til kamp mod kæphøje københavnere

ANNONCE