En lunken præstation, tirsdag aften mod FC Bayern München, viste sig ikke at være nok. Jeg har fundet tre punkter frem, som blev tydelige for mig efter kampen i går.
Offensiven halter
Ét skud på mål i hele kampen. Et tætpakket Old Trafford i en afgørende Champions League kamp. Det er simpelthen ikke godt nok.
Rasmus Højlund har vist sig farlig i Champions League, men selv danskeren kunne ikke stille noget op imod et godt organiseret FC Bayern München mandskab.
Selvom det er blevet til mange mål i Champions League, så er historien en anden i Premier League. 18 mål i 16 kampe. Det vidner for mig om et spilkoncept, der ikke fungerer med de spillere Ten Hag har til rådighed.
Sidste sæson var Manchester United det hold, der scorede færrest mål af alle hold i top 6 – 58 mål i 38 kampe.
Der er ingen Rashford der brænder banen af i år. Ten Hag bliver nødt til at finde en løsning på, hvordan Manchester United kan score flere mål i kampene. Offensiven mangler ideer – noget der især også rammer Rasmus Højlund.
Midtbanen er tynd
For mig blev det tydeligt i går, at McTominay ikke er en fremragende defensiv midtbanespiller. Hans offensive spil har dog reddet Manchester United flere gange – ikke kun denne sæson.
Min vurdering er, at der skal en fighter til på den defensive midtbane. Amrabat spillede en fin kamp, men han mangler en god defensiv holdkammerat, der kan fordele boldene godt. I sidste sæson havde vi en meget velspillende Casemiro, som desværre har været skadet, men heller ikke har vist sit høje niveau i de kampe han har fået.
Mason Mount var, inden sæsonen begyndte, mit håb på denne problematik – men svingende præstationer har gjort mig i tvivl. Manchester United skal vinde flere kampe på midtbanen.
Der skal handles – enten til januar eller sommer.
Defensiven er godkendt
Vores defensive organisation virker til at være stabil. Der er stadig punkter, hvor Manchester United kan forbedre sig, men generelt set har defensiven skaffet os point denne sæson – men også samtidig kostet os.
Kampen mod FC Bayern München var, for mig, et tegn på at den defensive del af spillet er godkendt.
Desværre blev både Maguire og Shaw skadet i går. Begge disse har vist sig som vigtige profiler i forsvaret, hvor især Maguire har spillet fantastisk på det seneste.
Fjerner man de personlige fejl, der bestemt også har kostet os point denne sæson, så er denne del af truppen ikke førsteprioritet, hvis der skal hentes forstærkninger de kommende transfervinduer.
Tja analysen er faktisk helt fin, og konklusionerne ligeså omkring evt forstærkninger til truppen i de kommende transfer vinduer…bestemt.
Men den altoverskyggende lærdom jeg fik med ikke kun i denne Bayern kamp, men generelt efter knap halvdelen af denne sæson er at ETH skal væk nu.
Vi mangler simpelthen en manager der har et offensiv koncept der virker, vi har spillerne til at angribe og score mål , men vi skaber alt for få chancer og dermed scorer vi ikke nok mål, 18 mål i 16 PL kampe er slet ikke godt nok.
Paradokset er jo egentligt at vores mål frekvens i CL har været god, der har forsvaret fejlet gevaldigt dog også pga en keeper der droppede fælt flere gange, derfor er det europæiske eventyr slut nu.
Jeg ved at mange United fans ikke ønsker ETH ud af kapellet og peger på spillerne, det forstår jeg godt de gør, men vi bliver nødt til at indse at ETH ikke magter denne monumentale genrejsning, og at vi desværre må have andre øjne på truppen hvis projektet nogensinde skal lykkes.
At give ETH endnu flere milliarder til at spendere vil være et katastrofalt selvmål, det bliver ikke bedre.
Men en ny manager vil kunne bruge et par milliarder på en tiltrængt fornyelse at truppen, en trup der må og skal tyndes ud i da vi har for meget kvantitet og for lidt kvalitet at gøre godt med, ETH har desværre bidraget til dette faktum med sine indkøb.
De Zerbi vil være min favorit, beviset har vi allerede med Brighton.
Der har altid været tradition for – også under SAF – at efter United ryger ud af CL skal der bandes og svovles.
Jeg er nødt til at starte med at se sandheden i øjnene. FCK er et bedre hold end United selvom andre har påstået andet herinde. Unitede har bedre spillere, men som hold kan vi jo nu konkludere, at FCK var bedst i denne omgang.
MEN hvordan kan det være?
Der er mange ting at tage fat i, men en ting som sjældent bliver nævnt er den måde spillerne bliver håndteret på. Der bliver virkeligt smidt guld på gaden.
Mason Greenwood blev håndteret amatøragtigt, og som om, at klubben er bange for sine fans og den offentlige mening. Alle mennesker fortjener en retfærdig rettergang, og hvis han har fået snakket tingene igennem med konen, så må klubben også kunne finde ud af det.
Jason Sancho bliver håndteret barnligt
Der skal to til tango – og det der surmuleri er latterligt. Kom nu I er voksne mennesker, og det handler om 1 milliard kroner-ish.
Rashford bliver håndteret forfærdeligt.
Jeg tror at Ten Haag har et udviklingspunkt i forhold til hvordan han håndterer en person som Rashford, som tydeligvis ikke fungerer på samme måde som eksempelvis Ronaldo. for mig ser det ud som om, at Ronaldo er en mand som skal have at vide, at han skal score dobbelt så mange mål som han gør. Det virker som om, at der blev lagt så meget ansvar på hans skuldre, at han ikke kan bære det.