Lisandro Martinéz nærmer sig comeback

Vores argentiske “butcher” er stille og roligt på vej tilbage og en tilbagevenden til kamptruppen kan finde sted indenfor den nærmeste fremtid.

(Robbie Jay-Barett/ GettyImages)

Den argentinske midterforsvarer har været ude siden februar, hvor han pådrog sig en slem korsbåndsskade i en Premier League-kamp på Old Trafford mod Crystal Palace.

Han blev opereret med succes senere samme måned, hvilket markerede starten på en lang genoptræningsperiode.

Nu, næsten præcis syv måneder senere, ser det ud til, at Martínez endelig nærmer sig et comeback. Den 27-årige delte nemlig et billede på Instagram af sig selv tilbage på græsset – iført fodboldstøvler.

Martínez har dog endnu ikke deltaget i træning med førsteholdet, og lørdagens opgør mod Chelsea kommer derfor uden tvivl for tidligt. Et comeback efter den kommende landsholdspause ligner til gengæld et mere realistisk mål.

Skriv et svar
Forrige artikel

Medier: Amorim har tre kampe til at redde sit job

ANNONCE