(Shaun Brooks / Getty Images)
På deadline-day var både Senne Lammens og Emiliano Martínez aktuelle for Manchester United, og til slut var det førstnævnte, der kom ind ad dørene på Old Trafford.
Havde Peter Schmeichel fået sin vilje, var valget dog faldet på den 33-årige Martínez.
– Alt virkede klart, og det føltes som rigtig gode nyheder, fordi han [Martínez[ er præcis den type keeper, Manchester United burde have haft, siger keeperlegenden i et interview med The Sun.
Schmeichel uddyber:
– Han har vist, at han kan levere på allerhøjeste niveau. Han gør alle de grundlæggende ting fremragende, men derudover tilbyder han ægte lederskab.
– Han er den type keeper, som får angribere til at tænke sig om to gange. Den tilstedeværelse er afgørende. Så det var enormt skuffende at høre, at aftalen faldt igennem af økonomiske grunde.
Spørgsmålet fremover er, om Altay Bayindir får lov til at fortsætte mellem stængerne, eller om Lammens kan få muligheden for at gøre pladsen til sin. Peter Schmeichel er imidlertid ikke overbevist om Lammens.
– For at være ærlig, så havde jeg aldrig hørt om ham, før rygterne dukkede op.
– Jeg ved, at hans statistik er imponerende sammenlignet med de ti bedste ligaer i Europa. Men det var med Antwerp i Belgien, på et hold, der endte på femtepladsen.
– Statistik viser ikke, hvordan du reagerer på en fejl, eller hvordan du håndterer det pres, der følger med at spille for Manchester United. Det pres findes ingen andre steder i fodbolden.
Kan blive det bedste køb nogensinde
Schmeichel påpeger, at Lammens kan vise sig at være blive et fantastisk køb. I den situation holdet befinder sig i nu, havde han dog hellere have set en mere rutineret målmand bag stængerne.
– Lammens kan vise sig at blive det bedste køb nogensinde, men lige nu føles det mere som et håb, og det er ikke det, United har brug for.
– Hvis vi havde købt ham sammen med Martínez, ville det have givet fuldstændig mening: en dokumenteret verdensmester som førstevalg, med en ung og talentfuld keeper, der kan udvikle sig som backup.
– Men i stedet står vi tilbage og undrer os over, hvem der skal være nummer ét.
Lammens får givetvis mulighed får at modbevise Schmeichel allerede på Lørdag, hvor han kan få sin debut, når vi tager i mod Chelsea på Old Trafford.
Hør det seneste afsnit af Oldtrafford.dk’s podcast, hvor netop keepersituation – og meget andet – bliver diskuteret.