Mbeumo giver tilbage til tidligere skole

Bryan Mbeumo har været på besøg på den folkeskole, han gik på som purung. Det lovede han, efter skolen rejste til Manchester for at støtte deres helt.

(Photo by Pedro Porru/MB Media/Getty Images)

Bryan Mbeumo holder sommerferie ligesom resten af Manchester United holdet. I hvert fald dem, der ikke er med deres landshold til VM.

I forbindelse med sin ferie, har Mbeumo været en tur forbi det franske, hvor han gik i skole som knægt.

Det har han været, efter skolen var på studietur i London i februar.

I den weekend spillede United mod Tottenham i Manchester. Skolen kom til Carrington dagen efter opgøret, hvor de blev mødt af Mbeumo, der viste dem rundt og fortlate dem om livet som fodboldsspiller og om tiden på skolen.

I samme henseende, lovede United frontløberen, at han ville komme forbi skolen henover sommeren.

Og det har han så været.

Skolen ved navn Jeanne d’Arc La Salle stod klar til at stille spørgsmål til Mbeumo, hvor der også blev tid til billeder og autografer.

Det kan du ser her.

Kunne se talentet med det samme

Mbeumos idrætslærer i skolen, Patrick Boquel er gået på pension, men husker tydeligt, at Mbeumo kunne noget de andre gutter ikke kunne.

Det fortæller en professor fra skolen, da hun bliver spurgt ind til at holde relationen mellem tidligere elever og skolen.

– Patrick og jeg begyndte at snakke, da jeg flyttede til skolen. Jeg er engelsk oprindeligt, født i London. Han blev ved med at fortælle mig om denne gut, der lige var begyndt at spille for Brentford  og sagde, at han havde været Mbeumos lærer siden 11-års alderen.

I den forbindelse kom Annabelle Ware, professoren, ind på, at Patrick havde set noget godt lige fra første øjekast.

– Jeg var virkelig interesseret og han blev ved med at fortælle mig om Bryan. Hvor godt han gjorde det og han ville fortælle disse gode anekdoter om, hvordan han mødte Bryan og hvordan han kunne se hans stjernekvalitet og potentiale som en atlet, fortalte hun i forbindelse med skolen besøg på Carrington.

Så selvom der er sommerferie i Manchester United-truppen, gør spillerne stadig deres for at give til deres rødder.

Sommerferien slutter d. 9. juli, når spillerne vender tilbage til Carrington.

United bekræfter, hvornår Pre-Season starter

Skriv et svar
Forrige artikel

The Mirror: United jagter ny backup i målet

ANNONCE