I fjendens lejr: Manchester City

Mesterskabskampen er tættere og mere intens end nærmest nogensinde. Og den er vanvittigt ophidsende, for det er Manchester City, som Manchester United…

Mesterskabskampen er tættere og mere intens end nærmest nogensinde. Og den er vanvittigt ophidsende, for det er Manchester City, som Manchester United forsøger at hive det 20. mesterskab hjem på bekostning af.

Men her på OldTrafford.dk er vi ikke så sky, at vi kun går op i vores egne tanker og holdninger. Nuvel, vi rører ikke ved City-fans med en ildtang, men en lille mailkorrespondance går vi da gerne med til.

Vi har støvet en vaskeægte ‘citizen’ frem fra sit skjul i form af Morten Olesen, formand for den danske fraktion af Manchester City-supporters. Jep, sådan en findes. Han har websitet cityfan.dk, og så har han været ‘lyseblå’ i 31 år.

Hvorfor han er det, hvordan han ser Manchester United, og hvad hans opfattelse af mesterskabskampen er, kan du læse herunder. I den her artikel får du første del af interviewet. Resten må du vente med til mandag.

Navn: Morten Olesen

Alder : 39

Arbejde: Butiksleder

Hvor længe har du været City-fan?

Jeg har fulgt dem siden 1981, hvor de tabte FA Cup-finalen til Spurs, men jeg blev nok først for alvor sådan rigtig fan i start/midt 90’erne i forbindelse med den historiske nedtur, Manchester City oplevede dengang med nedrykning til League One (dengang Division Two).

Hvor mange gange har du set dem live?

Det har jeg faktisk mistet overblikket over, men jeg vil tro, at det er omkring 25-30 gange. Det er måske interessant for jeres læsere at fortælle, at jeg har været til lokalopgør to gange, desværre med to nederlag til følge.

Mit første var på City of Manchester Stadium (0-1), og mit andet var på Old Trafford, hvor United vandt med 2-0. Så jeg holder mig fra at rejse over at se lokalderbys. Faktisk var jeg lidt skuffet over Old Trafford. Jeg havde forventet, det var helt vildt. Men det lignede ikke noget stadion med plads til 75.000. Og stemningen var også lidt fesen fra hjemmepublikummet.

Det der Theatre of Dreams er en pompøs betegnelse, som de fleste kun kan blive skuffede over. Man skal vist være rød for at se noget særligt over det sted.

Av, okay, men hvad er din største oplevelse med City så?

Det er utvivlsomt play-off-finalesejren på Wembley over Gillingham. City var bagud med 2-0, da kampen gik ind det 90. minut. Alligevel lykkedes det at ikke bare reducere – men også at udligne – for derefter at hive sejren hjem i straffeparkskonkurrencen efterfølgende. Det var vanvittigt. For det var ikke hæder og ære, der blev slåsset om den dag. Det var eksistensen som topklub.

Pudsigt var dette kun få dage efter United havde lavet sit comeback i CL finalen imod Bayern, som jo var ”så fantastisk”. Den bedrift overtrumfede City helt klart med det her. Scenen var bare ikke så stor som en CL finale, så derfor har dette comeback aldrig fået den anerkendelse, det fortjener. Anything United can do – City can do too.

Men der har været mange gode oplevelser med rejser til England og Citys besøg i Danmark. De mange gode oplevelser har også lært mig, at oplevelserne egentlig er vigtigere end det at vinde pokaler og titler. Der kunne I nok lære noget i jeres lejr. I synes jo, at det er en naturret at vinde pokaler, og I ligner nærmest nogle små børn, man har taget slik fra, hvis I må gå tomhændet fra en turnering.

Man kan vist godt høre, at I kun har vundet et enkelt trofæ siden ’76. Hvorfor lige Manchester City?

Det ved jeg ikke sådan præcist. Men navnet ”Manchester City ” og så de her lyseblå dragter spillede en vigtig rolle i begyndelsen. OG så var det vel også lidt cool at holde med nogle ”no namers”, når stort set alle kammeraterne supportede Liverpool og Manchester United. Jeg har heller aldrig brudt mig om at være, som folk er flest, og det er nok også en grund til, at jeg faldt for Manchester City.

Med det seneste mesterskab tilbage i ’68 taget i betragtning, hvordan vil din umiddelbare reaktion så være, hvis Manchester City napper pokalen i denne sæson?

Det ved jeg faktisk ikke. Det er lidt surrealistisk pludselig at kæmpe med om et mesterskab, og det er vel stadig ikke gået op for mig. Jeg håber naturligvis på, at City tager den, men for mig vil det ikke være jordens undergang, hvis det skulle glippe. Det er bare træls, at det så lige er jer, der i så fald render med titlen. Havde det nu bare været en hvilken som helst anden klub…

Hvordan reagerede du, da Everton kom på 4-4 i weekenden?

Jeg var faktisk ikke hjemme, men jeg hørte godt, at Everton var nede med 2-4, og der var da også en en United-kammerat, der hånede mig lidt med, at nu var ”det bal ovre”. Det gav jeg ham ret i.

Da jeg kom hjem erfarede jeg – til min store overraskelse – at det var sluttet med 4-4. Crazy, Men det var ikke sådan, at jeg havde armene vildt over hovedet – slet ikke. Men jeg er glad for, at det genåbner spændingen, og at United ikke bare nemt vinder Premier League. Det har de slet ikke fortjent.

Nå, men resultatet betyder jo altså, at Manchester City med en sejr på mandag kan sikre sig førstepladsen og dermed ligge i pole position før de sidste to runder i Premier League. Hvad sker der i det sidste tre spillerunder, og hvor havner mesterskabet?

Hvis City vinder mandag, så tror jeg ikke, at de ser sig tilbage. Jeg betragter mandagens kamp som klart den sværeste af de sidste tre, men vinder City, som jeg tror på, de gør, så tager de den titel, hvilket vil være fortjent. Når de er på toppen af deres niveau så er der ingen i nærheden af dem i ligaen. 

Anden og sidste del af dette interview med Morten Olesen kan du læse mandag her på OldTrafford.dk. Her får du flere holdninger til sæsonen, til karaktererne Balotelli og Tévez og til de ekstreme økonomiske indsprøjtninger i klubben.

Vi opfordrer til en god, venlig og konstruktiv tone i kommentarer og debat omkring artiklen og Morten Olesens udtalelser. På forhånd tak.

Forrige artikel

Nani vil blive i United

Næste artikel

Giggs: Derfor jeg stadig spiller

ANNONCE