Det er blevet til sparsomt med minutter i Manchester United-trøjen for Diogo Dalot, som siden ankomst til England i sommeren 2018 har været ramt af en del forskellige skader.
Mærk suset på Old Trafford: Se de bedste rejsetilbud her
Derfor blev portugiseren for en måneds tid siden udlejet til AC Milan, hvor Dalot skulle få nogle tiltrængte minutter i benene i indeværende sæson. Indtil videre er det blevet til to kampe i Europa League, inklusiv blandt andet et mål og en assist i sidste uge, og et indhop i weekenden, men det har været rigeligt for italienerne.
Ifølge mediet Tuttosport har klubben fra støvlelandet angiveligt allerede kontaktet Manchester United flere gange i bestræbelserne på at gøre den 21-årige backs ophold i modebyen permanent.
Dalot har kontrakt med United, som ikke ville have en købsoptions med i lejeaftalen, indtil sommeren 2023. Han har været i aktion 35 gange under Ole Gunnar Solskjærs ledelsen, hvor det er blevet til en enkelt scoring.
Køb den nye Manchester United trøje her via Unisport.dk så støtter du OldTrafford.dk.