London-klubben havde ellers i første omgang afvist tilbud lydende på 23- og 25 millioner pund fra de engelske mestre. Nu hævder kilder overfor engelske presse imidlertid, at Uniteds sidste tilbud har lydt på 28 millioner pund, hvilket er blevet accepteret af Tottenham.
Dermed er vejen banet for et skifte, men Berbatov får næppe lov til at forlade White Hart Lane, før de har fundet hans afløser. Her skulle Blackburns David Bentley eller Roque Santa Cruz dog stå klar i kulissen.
Ifølge Metro.co.uk havde Tottenham hellere solgt Berbatov, der længe har ytret ønske om at spille Champions League-fodbold, til en udenlandsk klub, men hverken Real Madrid eller FC Barcelona har fulgt op på den interesse, de før har vist for den bulgarske angriber.