Bild: Ten hag er færdig i Leverkusen

Efter blot tre officielle kampe er det allerede slut for vores tidligere træner Erik ten Hag i Bayer 04 Leverkusen.

Christof Koepsel/Getty Images)

Hollænderens tid hos sidste sæsons vicemester er slut efter blot 2 (!) måneder – den 1. juli var hans officielle tiltrædelsesdato, og her den 1. september er han altså allerede blevet fyret.

Efter en dårlige sæsonstart (kun ét point i to ligakampe) er det – præcis på Deadline Day – slut. Ten Hag havde i sommer underskrevet en kontrakt til 2027, men fejl-listen blev allerede efter tre officielle kampe for lang.

Den tidligere Manchester United-træner nåede på kort tid at miste opbakning internt, og ifølge Bild passede det heller ikke menneskeligt mellem ham og klubben.

Derudover har der også været en massiv spillerflugt fra klubben denne sommer, som blandt andre tæller Wirtz, Frimpong, Xhaka, Tah, Hradecky, Adli, Kossounou, Hincapié og flere andre.

2 kommentarer
  1. Hviler der en forbandelse over trænerjobbet i United? Tre tidligere managers bliver fyret inden for en uge.

  2. Vel ETH der trækker det længste strå her. Blive ansat i en klub, der sælger big time ud af guldet, og erstatter det med bæ, og forventer mirakler af manageren…….

Kommentarer er lukket

Forrige artikel

Bombe: United skipper Sancho til Villa - United overvejer forlængelse

Næste artikel

Ornstein: Lammens hopper til United

ANNONCE