Captain Marvel bliver ambassadør

Bryan Robson havde en fantastisk karriere på Old Trafford fra 1981 til 1994, og nu vender Uniteds tidligere kaptajn tilbage til De Røde Djævle. Efter at…

Bryan Robson havde en fantastisk karriere på Old Trafford fra 1981 til 1994, og nu vender Uniteds tidligere kaptajn tilbage til De Røde Djævle.

Efter at være blevet fyret som boss i Sheffield United blev Robson tilbudt at vende tilbage til Old Trafford som ambassadør, og torsdag meddeler klubben, at Robson har takket ja til et job, hvor hans fremmeste opgave bliver at promovere Manchester Uniteds navn over hele kloden.

Oplev Rasmus Højlund, Christian Eriksen og De røde Djævle på Old Trafford Få de bedste tips i OldTrafford.dk rejseguide

“Bryan var en helt speciel spiller for sin generation, og han har fortsat en plads i hjerterne hos de folk, der så ham spille. Jeg ser frem til at skulle samarbejde med Bryan for klubbens, holdets og fansenes bedste,” siger direktør David Gill om ansættelsen af 51-årige Robson.

I sin nye rolle vil Bryan Robson arbejde tæt sammen med en anden af klubbens legender i skikkelse af Sir Bobby Charlton.

Forrige artikel

Påskefest på Grisen

Næste artikel

Carrick droppes helt af Capello

ANNONCE