Steve Round, der var assistent under David Moyes, forventer, at David de Gea vil blive budt velkommen tilbage med åbne arme, når han vender tilbage til klubben. Alle hold vil simpelthen være glade for at have en spiller af hans kvalitet tilbage i truppen.
Mærk suset på Old Trafford: Se de bedste rejsetilbud her
– Han er en integreret del af truppen, og spillerne har absolut ikke noget problem med ham. Han er virkelig professionel og en virkelig god fyr. Jeg tror, de vil byde ham velkommen hjem uden nogen betænkeligheder, siger Round til Sky Sports.
– Drengene vil være glade for at se ham, fordi han er så god en målmand. Hvis jeg var forsvarsspiller, ville jeg elske at have ham i målet bagved mig.
– Han ønsker at spille mod Liverpool, for der er ikke nogen større kampe. Her kan han bevise, hvad han er værd for klubben. Det vil være en fremragende kamp for ham at genetablere sig selv i.
Det vides endnu ikke, om David de Gea starter inde i weekendens kamp mod Liverpool.
Køb den nye Manchester United-trøje hos Unisport.dk eller hos Sportmaster.dk
📝 VIND MANCHESTER UNITEDS HJEMMETRØJE: Kom med din mening på OldTrafford.dk
➡ ️ Opret din profil her og kommenter artiklen nedenunder.
Læs mere om konkurrencen her