Få et overblik over dagens trænerfyring

Det kan være svært at finde hoved og hale i alle de historier, der er kommet om Manchester United og klubbens situation efter dagens trænerfyring af José Mourinho. Her kan du finde et overblik over de artikler og blogs, der er blevet skrevet på hjemmesiden i løbet af dagen.

Tæt på klokken 11 dansk tid fyrede Manchester United i dag José Mourinho. Dette har medført et virvar af nyheder på hjemmesiden om alt fra en kommende manager, til en midlertidig care-taker, truppens modtagelse af trænerfyringen, blogs fra OldTrafford.dk’s skribenter og meget andet. I denne artikel forsøger vi at give dig et overblik.

Mærk suset på Old Trafford: Se de bedste rejsetilbud her

Officielt: José Mourinho forlader Manchester United – OldTrafford.dk var som et af de første danske medier ude med historien om portugiserens fyring. 

Overblik: Hvem bliver Mourinhos afløser? – Denne artikler forsøger at give et overblik over, hvem der kan blive Mourinhos afløser – både på kort- og på lang sigt. 

Mourinhos karriere i tal – Se tallene på, hvordan portugiseren klarede det i sine godt 2,5 år hos “de røde djævle”.

Pogba med uheldigt tweet – Ak ja, præcis 49 minutter efter trænerfyringen var Pogba aktiv på de sociale medier med et noget tvetydigt opslag. 

Reaktioner på Mourinhos fyring – Læs om forskellige eksperter samt tidligere spilleres reaktioner ovenpå Uniteds beslutning om at fyre Mourinho. 

Sådan reagerede spillertruppen – En kilde tæt på omklædningsrummet fortæller til Manchester Evening News, at klubbens spillere er tilfredse med fyringen af José Mourinho.

Pochettino afviser ikke rollen som permanent United-manager – Den nuværende Tottenham-træner, Mauricio Pochettino, melder ikke sig selv ud af kampen om det permanente trænerjob i Manchester United. Læs hans udtalelser i denne artikel.

Blog: Mourinho gravede sin egen grav – Redaktør på OldTrafford.dk, Emil Jørgensen, kommer i denne blog med sit syn på trænerfyringen af Mourinho.

Fem citater vi vil huske fra Mourinhos tid i United – Mourinho uden kontroversielle udtalelser til pressen? Nej, vel? Læs her om fem opsigtvækkende citater fra Mourinho selv i sin tid i United.

Solskjær er mediernes favorit til at blive ny midlertidig manager – Et samlet engelsk pressekorps spekulerer i, at Ole Gunnar Solskjær bliver den midlertidige manager, der skal lede Manchester United gennem resten af sæsonen.

Times: Pochettino koster £34 millioner – Vil United hente Tottenham-manageren kan det eftersigende ende med at blive en dyr fornøjelse.

Blog: Uniteds problemer sidder ikke kun i Mourinhos bus – Skribent på OldTrafford.dk, Peter Hasle Laursen, skriver i denne blog om, hvordan United kan tage ved lære af blandt andet Arsenal og Manchester City, hvis klubben vil tilbage på sporet. 

📝 VIND MANCHESTER UNITEDS HJEMMETRØJE: Kom med din mening på OldTrafford.dk

➡ ️ Opret din profil her og kommenter artiklen nedenunder.
Læs mere om konkurrencen her

Forrige artikel

Blog: Uniteds problemer sidder ikke kun i Mourinhos bus

Næste artikel

Officielt? United bekræfter Solskjær som caretaker

ANNONCE