Det var også noget begrænset med succes for “Three Lions”, da manageren var en svensker og arvtageren hans assistent. Kulminationen på de svære tider for engelsk landsholdsfodbold kom således i år, da de røg ud i kvalifikationen til EM-slutrunden i Østrig/Schweiz.
Steve McClaren blev efterfølgende fyret på gråt papir, hvorefter den legendarisk italiener Fabio Capello overtog styringen. Det har indtil videre affødt en førsteplads i kvalifikationsgruppen til VM i 2010, hvor 1-4-sejren over Kroatien er det hidtige højdepunkt.
Nu udtaler Ferdinand da også, at det handlede om alt andet end fodbold, når landsholdet var samlet, før Capello kom til:
”Det hele var et stort cirkus, hvis jeg skal være ærlig. Der var for meget virvar omkring os. Det var som at se et teaterstykke, og fodbold kom næsten i anden række.” fortæller United-forsvareren og slår fast, at der er kommet mere disciplin under italieneren:
”Dette regime er fuldstændig vandtæt. Det lader til, at vi bevæger os i den rigtige retning.”
30-årige Ferdinand vil ligesom i lørdags bære anførerbindet, når England i aften møder Hviderusland. Det sker, da John Terry i øjeblikket døjer med en rygskade.