Det er ingen hemmelighed, at Manchester United har været hårdt ramt af skader, hvilket holdets anfører, Nemanja Vidic, også mener, at der skal gøres noget ved.
Holdets manager, Sir Alex Ferguson, fortæller, at han altid regner med, at 10 procent af truppen er ramt af skader. Men skotten mener samtidig også, at det har været vanskeligt tidligere på sæsonen, hvor Uniteds trup var ramt af særligt mange skader i forsvaret.
– Jeg arbejder altid med en 10 procentsrate, og det betyder, at der i gennemsnit er to skadede spillere ud af en trup på 20 i alt, siger Sir Alex Ferguson og fortsætter:
– Det bliver tricky, når du er ramt af flere skader i samme kæde. Det var bekymrende, da vi havde så mange forsvarsspillere skadede tidligere i denne sæson, og jeg synes, det viste sig i et eller to af vores resultater.