Fergusons kontraktforlængelse i fare!

Den efterhånden meget omtalte retsag mellem Manchester United-aktionæeren, John Magnier og klubbens manager, Sir Alex Ferguson, vil bringe Fergusons kontraktforlængelse i fare.

Selvom klubben forlængst har sagt, at denne retsag er et privat anliggende og intet har med klubben at gøre, så kan bitterheden mellem de to parter i retten ende op med et brud i forhandlingerne om Sir Alex Fergusons kontraktforlængelse.

Klubbens direktør, David Gill, havde ellers regnet med, at forlængelsen ville komme i hus indenfor få uger, men ifølge de engelske medier, så har John Magnier meddelt klubben, at den ikke må skrive kontrakt med Ferguson indtil retsagen er slut.

Hvis det ender med dette, så vil Magnier få større modstand blandt supporterne, end han allerede har.
Også i klubbens administration hersker der uro, som forsøger at få lavet et forlig mellem Magnier og Ferguson.

Retsagen handler om ejerskabet af en galophest, som er flere millioner kroner værd.
Magnier ejer sammen med sin forretningspartner, JP McManus, ca. 23 procent af klubben.

Forrige artikel

Ronaldo blev Portugals helt

Næste artikel

Fletcher, Giggs og Solskjær gik glip af EM

ANNONCE